Doktorlar Dizisi Fan Clup Ailesi | DDFCA
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Doktorlar Dizisi Fan Clup Ailesi | DDFCA

Doktorlar Dizisi Fan Clup Ailesi....Forumdan Daha Fazlası

AnasayfaAnasayfa  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

DİZİLERİN İSİMSİZ KAHRAMANLARI FİGÜRANLARI ''AŞAĞILAYAN'' OYUNCU KİM?

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
Yazar Mesaj
Gamzeli.Cerrah
DDFCA Yönetici

DDFCA Yönetici
Gamzeli.Cerrah

Kadın
Yaş : 30 Kayıt tarihi : 19/10/08 Mesaj Sayısı : 732 Nereden : DDFCA
Rep sistemi
Başarı Puanı:
DİZİLERİN İSİMSİZ KAHRAMANLARI FİGÜRANLARI ''AŞAĞILAYAN'' OYUNCU KİM? Left_bar_bleue1000/1000DİZİLERİN İSİMSİZ KAHRAMANLARI FİGÜRANLARI ''AŞAĞILAYAN'' OYUNCU KİM? Empty_bar_bleue  (1000/1000)
Güçlülük:
DİZİLERİN İSİMSİZ KAHRAMANLARI FİGÜRANLARI ''AŞAĞILAYAN'' OYUNCU KİM? Img_left1000/1000DİZİLERİN İSİMSİZ KAHRAMANLARI FİGÜRANLARI ''AŞAĞILAYAN'' OYUNCU KİM? Empty_bar_bleue  (1000/1000)
Konuya puan ver
DİZİLERİN İSİMSİZ KAHRAMANLARI FİGÜRANLARI ''AŞAĞILAYAN'' OYUNCU KİM? Vide
MesajKonu: DİZİLERİN İSİMSİZ KAHRAMANLARI FİGÜRANLARI ''AŞAĞILAYAN'' OYUNCU KİM?   DİZİLERİN İSİMSİZ KAHRAMANLARI FİGÜRANLARI ''AŞAĞILAYAN'' OYUNCU KİM? Icon_minitimeSalı Nis. 28, 2009 4:03 pm

Her sabah Taksim'de AKM'nin yan sokağında cast ajanslarının kendilerine biçtiği ufacık roller için bekleşen figüranlar, Yeni Şafak'tan Aysel Yaşa'ya konuştular. En çok hangi starlardan memnunlar; hangi oyuncu onları ''aşağılıyor''...
Böyle olur OYUNCUnun pazarı

Figüranlar her sabah Taksim'de AKM'nin yan sokağında toplaşıyor cast ajanslarının kendilerine biçtiği ufacık roller için. Söz konusu yer oyuncu pazarı olunca ortada gırgır şamata ve kavga hiç eksik olmuyor

Hepimizin içinden bir anlığına da olsa bir dizi ya da sinema filminde rol almak geçer. Bazen kendimizi televizyonda izlediğimiz oyuncuların yerine koymuşuzdur hani. Bu isteğini bir düşten çok hayata geçirmek isteyenlerimiz de yok değil elbet. Bugüne kadar milyonlarca kişi, dizi ya da sinemalardan bir rol kapmak için aşındırmıştır Yeşilçam kahvesine giden yolu. Seneler geçti, Yeşilçam bitme noktasına geldi. Figüranların yeni kalkış noktası AKM'nin hemen arkasında, yani Taksim'in göbeğinde. Set emekçileri her sabah 7'de toplanıyor buraya. Sabah 7'de biz de belki bir rol kaparız diye Taksim'de Bostancı minübüslerinin kalktığı sokağın yolunu tutuyoruz. Kartalın Yeri isimli yarı kahve yarı açık oturma yerinde figüranları arıyor gözlerimiz. Fakat etrafıma bakınıyorum bizim kafamızdaki figüran tipine uyacak tek kişi yok. Hepsi son derece iyi giyimli sanki figüran olmaya değil de oyuncu seçmeye gelmiş yapımcı gibiler.

Burada her sabah erkenden toplanan figüranlar günlük yirmi milyona çalışıyor. Ajanslar para konusunda yapım şirketi ve figüranlar arasında bir köprü görevi görüyor. Yapım şirketi figüranlara zam yapıyor fakat ajanslar bu zammı onlara yansıtmıyor.

ASAYİŞ KEMAL ABİ'DEN SORULUR

Oyuncu kahvesinin asayişini ise yine eski bir figüran koruyor. Burada aynı zamanda çay dağıtımı yapan Kemal Güler fotoğraf çektirmeyip, kavga edenlere sert çıkıyor: “Sessiz olun. Buranın asayişi benden sorulur. Arkadaşlara yardım edin” diyor. Konuşmaya başlamadan önce de “Bakın bundan önce birçokları geldi ama onlarla konuşmadım. Sizi sevdim” diye de belirtiyor. Türk sinemasının emektar figüranlarından olan Kemal Abi bu işe yirmi yedi senesini vermiş. Kemal Sunal, Perihan Savaş, İlyas Salman, Cüneyt Arkın, Nejla Nazır ve daha birçok isimle rol aldığını belirten Kemal Abi az para alıyoruz diyen figüranlara ise, “ Yalan atmayın. Ben bu işten çok para kazandım ama meyhanelerde yedim. Yoksa şimdi iyi yerlerde olurdum” şeklinde konuşuyor. Oyuncu pazarında çoğu kişi kimliğini saklıyor çünkü çoğunun ailesi ve arkadaşları her gün bu oyuncu pazarına geldiğini bilmiyor. Bu nedenle hepsi fotoğraf çekimi yapılmasına çok sinirleniyor.

EN KÖTÜSÜ YASEMİN ERGENE

Bugüne kadar birçok dizide yer alan figüranlar tiyatro kökenli oyunculardan çok memnun. Onların tabirine göre “sonradan görme oyuncular” figürana çok kaba davranıyor. “Size kötü davranan oyuncular var mı” dediğimizde figüranların hepsi ağız birliği etmişçesine Yasemin Ergene'nin ismini söylüyor. Doktorlar dizisinde Ela karakterini canlandıran Ergene, figüranları yine onların tabirine göre “sürekli aşağılıyormuş”. Kendilerine sıcak yaklaşan birkaç ismi ise hemen bir çırpıda sıralayıveriyorlar: Halil Ergün, Kutsi, Yeşim Erçetingöz. Yapımcı Fatih Aksoy'un ise çok disiplinli biri olduğunu anlatan figüranlar, “Fatih Bey sinirlendiği zaman kimseyi oyuncu ya da figüran diye ayırt etmez, ağzına geleni söyler” diyor.

Aysel Yaşa/Yeni Şafak
https://doktorlardizisi.123.st

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası